Zilele Sfântului Ladislau 2018

18 - 24 Iun 2018

Asociația Sfântul Ladislau organizează în 2018 a șasea ediție a Zilelor Sfântului Ladislau, eveniment care va avea loc între 18 și 24 iunie în Cetatea Oradea. Aceasta este cetatea din Europa Centrală care păstrează cel mai bine elemente ale Renașterii italiene.

 

Luni, 18 iunie


15:30 – DEPUNERE DE COROANE LA STATUIA SFÂNTULUI LADISLAU DIN ORADEA Loc: Bazilica Romano-Catolică, Oradea

16.30 – DEZVELIREA FESTIVĂ A BUSTULUI CONTELUI RHÉDEY LAJOS Loc: Parcul Nicolae Bălcescu Organizator: Asociația Civică Maghiară, Asociația Szent László, Consiliul Național Maghiar din Transilvania, Partidul Popular Maghiar din Transilvania

17:00 – SFÂNTA MARIA – EXPOZIȚIE ITINERANTĂ CU LUCRĂRI DIN BAZINUL CARPATIC Loc: Cetatea Oradea, Palatul Princiar, corpul A Organizator: Atelierul Tradiției Maghiare Expoziția poate fi vizitată între 19 și 24 iunie, între orele 10 și 18.

18:00 – CONTELE RHÉDEY LAJOS – MECENA CULTURII MAGHIARE – PREZENTARE REALIZATĂ DE ISTORICUL FLEISZ JÁNOS Loc: Cetatea Oradea, corpul I, etajul 1 Organizator: Asociația Szent László

 

Marți, 19 iunie


17:00 – DOWNLOAD DESIGN – EXPOZIȚIE Loc: Cetatea Oradea, corpul G

17:30 – ART GENERATOR 4 – VERNISAJUL EXPOZIȚIEI CATEDREI DE ARTĂ PLASTICĂ A UNIVERSITĂȚII CREȘTINE PARTIUM Loc: Cetatea Oradea, corpul G

18:00 CONCERT DE MUZICĂ VECHE ORADEA VESELĂ – MUZICIENII REGELUI MATIA Loc: Cetatea Oradea, corpul L Organizator: Asociația Szent László

18:30 – EXPOZIȚIE CU LUCRĂRILE MASTERANZILOR SECȚIEI DE DESIGN GRAFIC A UNIVERSITĂȚII DE ARTĂ MOHOLY-NAGY DIN BUDAPESTA Loc: Universitatea Creștină Partium, clădirea nouă

19:00 – GALA FESTIVĂ DE DESCHIDERE Loc: Teatrul Szigligeti Organizator: Asociația Szent László

 

Miercuri, 20 iunie


20:00 – SEARĂ DE ȘANSONETE Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară Organizator: Asociația Szent László

 

Joi, 21 iunie


18:00 – EXPOZIȚIA DE XILOGRAVURĂ A COLONIEI INTERNAȚIONALE DE ARTIȘTI DIN NYÍREGYHÁZA Loc: Cetatea Oradea, Palatul Princiar, corpul A

 

Vineri, 22 iunie


10:00 – 19:00 – AVENTURI ÎN TABĂRA REGELUI MATIA Loc: Parcul Cetății, poarta de est

11:00 – 20:00 – TÂRG MEȘTEȘUGĂRESC – TRADIȚII DIN MÂNĂ-N MÂNĂ Loc: Cetatea Oradea, Curtea Meșteșugarilor

11:00 – SPAȚIILE VITALE ALE REGELUI MATIA – EXPOZIȚIE BILINGVĂ DE PANOURI ILUMINATE ÎN AER LIBER Loc: curtea Cetății Oradea

16:00–20:00 – DE LA DESCĂLECATUL MAGHIAR PÂNĂ LA EPOCA LUI MATIA CORVIN Loc: Parcul Cetății, poarta de est

17:00 – PLIMBARE ÎN TRECUT – VIZITĂ ÎN CIMITIRUL RULIKOWSKI

17:00 – DEMONSTRAȚIE DE PRIM-AJUTOR Loc: Cortul de Prim-ajutor, poarta de vest a Cetății

17:30 – PERIOADA CORVINILOR Loc: Cetatea Oradea, corpul L Organizator: Asociația Pro Patria, Asociația Szent László

18:50 – CONCERTUL FORMAŢIEI ACTORILOR DE LA TEATRUL SZIGLIGETI Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară

19:30 – BORMENTOR Loc: Cetatea Oradea, corpul L

20:00 – ÎNTREBARE PENTRU STELE – CONCERT BARLAY ZSUZSA Loc: Biserica Reformată Orașul Nou

20:00 – CONCERT ANDY ROLL Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară

21:00 – CONCERT MAGNA CUM LAUDE Loc: Cetatea Oradea, scena mare

 

Sâmbătă, 23 iunie


09:00 – 12:00 – I. MECI DE FOTBAL DE TINERET – ECHIPA DE AUR Loc: Terenul de sport din comuna Paleu, Bihor

9:00 – 14:00 – DEGUSTAREA AROMELOR MAGHIARE – COMPETIȚIE GASTRONOMICĂ – Cetatea Oradea

10:00 – 12:00 – VIZITĂ ÎN CRIPTA SUBTERANĂ A BISERICII ROMANO-CATOLICE „POGORÂREA SFÂNTULUI SPIRIT” Loc: Biserica romano-catolică „Pogorârea Sfântului Spirit”

10:00 – 19:00 – CORTUL DE TERAPII ALTERNATIVE Loc: Curtea Cetății Oradea

10:00 – 19:00 – AVENTURI ÎN TABĂRA REGELUI MATIA Loc: Parcul Cetății, poarta de est

10:00 – 20:00 – TÂRG MEȘTEȘUGĂRESC – TRADIȚII DIN MÂNĂ-N MÂNĂ Loc: Cetatea Oradea, Curtea Meșteșugarilor

10:00 – 22:00 – DE LA DESCĂLECATUL MAGHIAR PÂNĂ LA EPOCA LUI MATIA CORVIN Loc: Parcul Cetății, poarta de est

11:00 – TURNIR CU CĂLĂREȚII DIN GYŐR Loc: Parcul Cetății

11:00 – 16:00 – SECRETELE PALATULUI PRINCIAR

11:00 – 13:00 – ÎNTÂLNIREA ORĂDENILOR DE PRETUTINDENI Loc: Cetatea Oradea, corpul E, etajul I, sala de conferințe

12:00 – NIATÁNC FLASHMOB – DANS ȘI MIȘCARE CU SZABÓ ANDREA

16:00 – PREZENTARE DE MODĂ – POȘETE ȘI GENȚI ESZTÁNY Loc: Cetatea Oradea, corpul L

17:00 – DEMONSTRAȚIE DE PRIM-AJUTOR Loc: Cortul de Prim-ajutor, poarta de vest a Cetății

17:00 – AMINTIRILE NOASTRE DESPRE REGELE MATIA – CONCERT DE MUZICĂ VECHE CU GRUPUL CORVINA CONSORT Loc: Biserica din Cetatea Oradea

19:00 – DEGUSTARE DE VIN – CRAMA BÉRES Loc: Cetatea Oradea, corpul L

19:45 – CONCERT 100 FOLK CELSIUS Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară

20:00 – 21:30 – SHOW DE CASCADORIE CU CAI REALIZAT DE CĂLĂREȚII DIN GYŐR Loc: Parcul Cetății, poarta de est

21:00 – CONCERT RÚZSA MAGDI Loc: Cetatea Oradea, scena mare

22:00 DEMONSTRAȚIE DE JONGLERII CU FOC Loc: Curtea Meșteșugarilor, poarta de est

 

Duminică, 24 iunie


09:30 – GIMNASTICĂ DE DIMINEAȚĂ CU VÁRI NAGY MÓNIKA ȘI CU MOLNÁR ANDREA Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară

10:00 – 13:00 – CONCURS SPECTACULOS DE TRĂSURI Loc: Parcul Cetății

10:00 – 19:00 – CORT DE TERAPII ALTERNATIVE Loc: Cetatea Oradea

10:00 – 19:00 – AVENTURI ÎN TABĂRA REGELUI MATIA Loc: Parcul Cetății, poarta de est

10:00 – 20:00 – TÂRG MEȘTEȘUGĂRESC – TRADIȚII DIN MÂNĂ-N MÂNĂ Loc: Cetatea Oradea, Curtea Meșteșugarilor

10:00 – 20:00 – DE LA DESCĂLECATUL MAGHIAR PÂNĂ LA EPOCA LUI MATIA CORVIN Loc: Parcul Cetății, poarta de est

11:00 – TURNIR CU CĂLĂREȚII DIN GYŐR Loc: Parcul Cetății, poarta de est

11:00 – 16:00 – SECRETELE PALATULUI PRINCIAR – vizită ghidată a Palatului și a Muzeului Cetății

12:00 – NIATÁNC FLASHMOB – DANS ȘI MIȘCARE CU SZABÓ ANDREA Loc: Curtea Cetății Oradea

17:00 – SHOW DE CASCADORIE CU CAI REALIZAT DE CĂLĂREȚII DIN GYŐR Loc: Parcul Cetății, poarta de est

17:00 – DEMONSTRAȚIE DE PRIM-AJUTOR Loc: Cortul de Prim-ajutor, poarta de vest a Cetății

18:00 – SEARĂ MUZICALĂ IN MEMORIAM DANKÓ PISTA Loc: Cetatea Oradea, Teatrul de Vară

19:00 – DEGUSTARE DE PĂLINCĂ Loc: Cetatea Oradea, corpul L

21:00 – CONCERT FENYŐ MIKLÓS Loc: Cetatea Oradea, scena mare

 

ZIUA FAMILIEI ÎN PARCUL CETĂŢII LA ZILELE SFÂNTULUI LADISLAU 2018


Sâmbătă, 23 iunie


09:00 – 11:00 – ANTRENAMENT DESCHIS DE WU TAI CHI CHUAN

9:30 – 09:50 – GIMNASTICĂ DE FAMILIE CU VÁRI NAGY MÓNIKA

10:00 – JOCURI ANTRENANTE CU REPREZENTANȚII TABERELOR YUPPI DE TERAPIE PRIN EXPERIENȚĂ

11:00 – YOGA PENTRU GRAVIDE CU HOFFMANN KINGA, DOULA ȘI INSTRUCTOARE DE YOGA